Spokojené stáří

Ať jsou vaše představy o budoucnosti jakékoliv, pravděpodobně budete potřebovat finance. Postupné pravidelné investování doplněné jednorázovými investicemi může být skvělou cestou, jak své plány uskutečnit.

„Nic se nevyrovná snu o vytvoření budoucnosti.“
Victor Hugo

Jak začít?

Definujte si svůj cíl

Zajistit se na stáří můžete různě, každopádně to vyžaduje dlouhodobější přípravu. Řešením může být například pořízení nemovitosti, naspoření dostatečné finanční rezervy nebo příprava zázemí pro rozjetí vlastního podnikání, které vám bude v budoucnu generovat pravidelnou rentu.

Stanovte si časový horizont

Udělejte si konkrétní představu, kdy budete peníze potřebovat. Podle toho si určíte délku časového horizontu a vyjde vám, jakou částku byste měli pravidelně investovat, abyste svého cíle včas dosáhli. V průběhu doby se také může naskytnou příležitost udělat mimořádnou jednorázovou investici, které vás k vašemu cíli zase o kus přiblíží.

Promyslete, jaké riziko jste ochotni podstoupit

Pro dlouhodobé investování můžete volit rizikovější produkty, které mají potenciál vyššího zhodnocení. Nicméně i tak si musíte dobře promyslet, jaké výkyvy hodnoty vaší investice jste schopni akceptovat, a podle toho si složit své portfolio.

Zvolte si tu správnou investiční strategii

Pravidelné investování větších či menších částek je určitě dobrý způsob vytváření dlouhodobé finanční rezervy. Navíc, v průběhu doby se může naskytnou příležitost udělat mimořádnou jednorázovou investici, které vás k vašemu cíli zase o kus přiblíží. Před odchodem do důchodu můžete část portfolia převést do konzervativnějších investic a formou pravidelné renty z nich postupně začít čerpat.

 

Vývoj akciových investic v čase

Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nemusíte se bát do svého portfolia zařadit rizikovější produkty, jako jsou akciové fondy.

Na příkladu, který zobrazuje téměř 20 let vývoje hodnoty indexu světových akcií MSCI World, je krásně vidět, že i velké propady se postupem času vyrovnají a akcie dlouhodobě udržují rostoucí trend.

Zdroj: https://www.investing.com/indices/msci-world-stock-chart. Data jsou zobrazená za období od 4.1.2004 do 2.10.2023

 

Nechte se inspirovat

Alena (58 let): Alena miluje přírodu. Kvůli svým dětem ale žije ve městě. Pro děti je to výhodné při dojíždění na vysokou školu. Chalupa v horách na stáří je pro ni a pro jejího manžela celoživotním snem. Nic nepodcenili a pravidelně celý svůj produktivní věk investovali do podílových fondů. Za ty roky tam mají již dostatečnou sumu na to, aby si svou vysněnou nemovitost koupili. Díky tomu, že se děti brzy osamostatní, budou moci pronajmout i svůj byt a díky tomu odejít dříve do důchodu a užívat si společné práce na zahradě přesně tak, jak o tom celý svůj život snili.

 

Je to jednoduché

Podívejte se, jak si na pár kliknutí vytvoříte v aplikaci KKinvestor své portfolio.

  • Pro svůj investiční cíl si můžete založit samostatné portfolio
  • Vaše peníze se mezi vybrané fondy rozloží automaticky
  • Platby můžete provádět jednoduše načtením QR kódu
  • V aplikaci vidíte celkový vývoj svých investic a detailní náhledy na všechna svá portfolia