Budoucnost dětí

Začněte budoucnost svých dětí řešit včas. Díky tomu výrazně nezatížíte svůj rodinný rozpočet, peníze se budou postupně zhodnocovat a vy tak můžete poměrně snadno vytvářet finanční rezervu pro jejich start do dospělého života. Až přijde ten správný čas, budou si moci splnit sen o studiu v zahraničí, vlastním bydlení nebo cestování.

 

„V dítěti leží osud budoucnosti.“   - Maria Montessori

Jak začít?

Určete si časový horizont

Podle aktuálního věku dítěte si spočítejte, jak dlouhou dobu na tvoření rezervy máte. Pokud je vašemu dítěti například pět let a odhadujete, že se osamostatní v 21 letech, máte na pravidelné investování zrhuba16 let. A to už je dostatečně dlouhá doba na to, abyste dokázali nastřádat a zhodnotit velmi zajímavou částku.

Zvolte si rizikovost

V případě dlouhodobého horizontu, který investování pro děti obvykle mívá, si můžete dovolit investovat do rizikovějších produktů, které nabízí vyšší očekávaný výnos. Riziko poklesu hodnoty je u nich samozřejmě vyšší, ale s délkou horizontu roste také pravděpodobnost, že fond tyto poklesy dokáže vyrovnat a dosáhnout očekávaného výnosu.

Utvořte si jednotlivá portfolia

Pokud máte více dětí nebo pro ně máte různé cíle, vytvořte si oddělená portfolia. Budete v tom mít pořádek a zároveň budete mít dobrý přehled o tom, jak se jednotlivým portfoliím daří přibližovat se vašim cílům.

Zvolte si tu správnou investiční strategii

Pro budoucnost dětí se přímo nabízí pravidelné investování menších částek, které můžete v průběhu doby měnit. A pokud se vaši blízcí chtějí na vytváření rezervy také podílet, není nic jednoduššího než zaslat požadovanou částku na účet vytvořeného portfolia.

 

Vývoj akciových investic v čase

Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nemusíte se bát do svého portfolia zařadit rizikovější produkty, jako jsou akciové fondy.

Na příkladu, který zobrazuje téměř 20 let vývoje hodnoty indexu světových akcií MSCI World, je krásně vidět, že i velké propady se postupem času vyrovnají a akcie dlouhodobě udržují rostoucí trend.

Zdroj: https://www.investing.com/indices/msci-world-stock-chart. Data jsou zobrazená za období od 4.1.2004 do 2.10.2023

 

Nechte se inspirovat

Patrik (35 let): Ve 20 letech jsem od svých rodičů dostal byt. Díky tomu jsem se mohl postavit na vlastní nohy, věnovat se začínající kariéře a zároveň si dodělat vysokou školu. Zpětně si uvědomuji, že to bylo to nejlepší, co pro mě rodiče mohli udělat. Nemusel jsem řešit bydlení, mohl se osamostatnit a věnovat se naplno tomu, co mě bavilo. Když se mi později narodila dcera, měl jsem jasno. Až vyroste a bude se chtít osamostatnit, rád bych ji dopřál vlastní bydlení bez hypotéky. Začal jsem tedy pravidelně investovat a díky dlouhému horizontu jsem se rozhodl zhodnocovat své úspory v dynamickém portfoliu.

 

Je to jednoduché

Podívejte se, jak si na pár kliknutí vytvoříte v aplikaci KKinvestor své portfolio.

  • Pro svůj investiční cíl si můžete založit samostatné portfolio
  • Vaše peníze se mezi vybrané fondy rozloží automaticky
  • Platby můžete provádět jednoduše načtením QR kódu
  • V aplikaci vidíte celkový vývoj svých investic a detailní náhledy na všechna svá portfolia