NNIP: Komentáře k vybraným NN fondům za uplynulé čtvrtletí

04.11.2022 | Novinky

NN (L) International Czech Short Term Bond (CZK) 

Krátkodobé sazby v průběhu třetího čtvrtletí většinou klesaly a průměrný výnos do splatnosti indexu 1-3letých českých státních dluhopisů se snížil na 6,17 %.

Meziroční míra inflace dále rostla a na konci září se dostala až na 18 %, základní sazba ČNB zůstala 7,0 %.

Fond si za čtvrtletí připsal celkově kladnou výkonnost a v srpnu a září překonal většinu konkurentů. Z pohledu výkonnosti od začátku roku však zaostal.

Průměrná durace portfolia klesla z 1,03 v červnu na 0,90 v září a průměrný výnos do splatnosti klesl z 6,94 % na 6,67 %.

Na konci září bylo 85,2 % portfolia fondu zainvestováno do českých krátkodobých dluhopisů, 7,5 % do dluhopisů nadnárodních institucí, 6,6 % do bankovních dluhopisů a zbytek majetku fondu byl v hotovosti.

 

NN (L) International Czech Bond (CZK)

Výnosy 2letých českých státních dluhopisů klesly z 6,42 % v červnu na 5,89 % v září, výnosy 10letých českých státních dluhopisů vzrostly z 4,91 % na 5,40 % a inverzí sklon výnosové křivky se snížil.

Česká koruna měla v průběhu čtvrtletí díky intervencím ČNB stabilní vývoj a jen mírně posílila vůči euru na 24,55 CZK.

Po kladném zhodnocení v červenci výkonnost ve zbývajících měsících klesala a fond zakončil kvartál s mírnou ztrátou.

Průměrná durace portfolia vzrostla z 5,36 na 5,46 a průměrný výnos do splatnosti klesl z 6,35 % na 6,07 %.

Oproti benchmarku udržujeme v portfoliu vyšší zastoupení dluhopisů s kratší a velmi dlouhou splatností a nižší zastoupení dluhopisů ze střední části výnosové křivky (6 až 15 let).

 

NN (L) International Central European Equity (CZK)

Středoevropské akcie během třetího čtvrtletí výrazně klesaly především kvůli sílícím obavám z recese, rostoucí inflaci, vysokým úrokovým sazbám a očekávanému propadu firemních zisků.

Největší ztráty v regionu zaznamenaly banky a energetické společnosti kvůli diskuzím ohledně zdanění neočekávaných zisků.

Rumunské akcie v září silně propadly vlivem globálních obav z recese, i přes to si však tento trh zachovává nejlepší výkonnost v regionu.

Výkonnost fondu byla v závěru čtvrtletí negativně ovlivněna relativně vyšším zastoupením energetických společností a vyšší expozicí na rumunské akcie.

Navzdory vládním opatřením zachováváme relativně pozitivní postoj k energetickému sektoru – jmenovitě k výrobcům energie a integrovaným ropným společnostem.

V portfoliu fondu udržujeme defenzivní taktickou alokaci a vyšší podíl hotovosti než obvykle.


NN (L) Patrimonial Balanced European Sustainable (CZK)

Třetí čtvrtletí bylo velmi volatilní a zvyšování úrokových sazeb v jeho závěru nepříznivě ovlivnilo vývoj kapitálových trhů.

Evropské akciové trhy (MSCI Europe) ztratily 4,1 % a evropský dluhopisový index Bloomberg Barclays Euro Aggregate se propadl o 4,6 %.

Fond v tomto čtvrtletí zaznamenal ztrátu, ale díky své taktické alokaci aktiv s nižším podílem akcií a nižší durací dluhopisové části portfolia překonal benchmark.

Na konci čtvrtletí obsahoval majetek fondu 44 % akcií a 56 % dluhopisů a hotovosti.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji trhů zůstáváme obezřetní a udržujeme relativně nižší zastoupení akcií a nižší duraci.

 

NN (L) Patrimonial Defensive (CZK) & NN (L) Patrimonial Aggressive (CZK)

Na konci čtvrtletí měly fondy následující poměr dluhopisových a akciových investic:

Patrimonial Defensive 79 % dluhopisů a 21 % akcií

Patrimonial Aggressive 33 % dluhopisů a 67 % akcií.

Index světových akcií MSCI World ve třetím čtvrtletí ztratil 0,6 %, letní oživení na trzích brzy skončilo kvůli jestřábí politice centrálních bank a silné volatilitě sazeb, které zcela vymazaly předešlé dva ziskové měsíce.

Evropský dluhopisový index Bloomberg Barclays Euro Aggregate ve stejném období ztratil 4,6 % kvůli trvalému růstu výnosů globálních dluhopisů taženému vysokou inflací a měnovou politikou.

Oba fondy díky relativně nižší duraci a nižšímu podílu akcií překonaly benchmark.

 

NN (L) Global Sustainable Equity (CZK) 

V první polovině třetího čtvrtletí probíhala na akciových trzích „medvědí rallye“, kterou odstartovaly nad očekávání dobré zisky firem a chování investorů.

Závěr čtvrtletí byl však ve znamení zvyšování úrokových sazeb, což mělo na vývoj světových akciových trhů nepříznivý vliv a téměř vymazalo předešlé zisky.

Nejvíce se dařilo spotřebitelskému a energetickému sektoru, největší ztráty zaznamenaly komunikační služby.

Fond na začátku čtvrtletí rostl, mimo jiné díky výbornému zhodnocení akcií SolarEdge.

V září a srpnu však nastal pokles v souladu s nepříznivým vývojem trhů, umocněný ztrátami některých významných titulů v portfoliu (Bakkafrost a Adobe).

Prodali jsme akcie společností Comcast Corp a Intesa Sanpaolo a zvýšili naše pozice ve společnostech Eversource Energy a Apple.

 

NN (L) Global High Dividend (CZK)

Americké akciové trhy utrpěly ve třetím čtvrtletí další ztráty, relativně lépe se dařilo růstovým strategiím a akciím s malou kapitalizací (small caps).

Na výkonnost fondu měl negativní vliv především konkrétní výběr akcií ze sektoru spotřebního zboží a IT.

Kvůli rozhodnutí neinvestovat do akcií Tesla, Amazon a Apple jsme přišli o dodatečný výnos.

Pozitivně k výkonnosti fondu přispěly naše investice v sektoru zdravotnictví, především v oblasti poskytovatelů zdravotní péče a souvisejících služeb.

Do dalšího období máme v portfoliu vyšší zastoupení finančního sektoru, vybíráme však konzervativnější tituly.

V sektoru zdravotnictví vidíme dlouhodobé příležitosti a vyhledáváme kvalitní společnosti s atraktivním oceněním.

 

NN (L) Climate & Environment (CZK)

Senát USA schválil zákon o snižování inflace (Inflation Reduction Act), který mimo jiné obsahuje tzv. klimatický investiční balíček.

Evropská komise oznámila, že bude investovat přes 1,8 miliardy eur do 17 rozsáhlých projektů v oblasti čistých technologií.

Povzbudivé zjištění přinesl výzkum britské pojišťovny YuLife. Třem čtvrtinám mileniálů by nevadilo pracovat za nižší mzdu, pokud by byli zaměstnáni ve firmě, která se chová odpovědně k životnímu prostředí.

Fond zakončil čtvrtletí s pozitivním zhodnocením, nejvíce se dařilo titulům v oblasti energetické přeměny (Shoals Technologies a Trane Technologies).

Využili jsme poklesu hodnoty a přidali jsme do portfolia akcie společností Schneider Electric, Tomra Systems, Kingspan, Halma, a Atlas Copco.

 

NN (L) Health Care (CZK)

Červenec a srpen byl pro zdravotnický sektor spíše nepříznivý, více se dařilo cyklickým a růstovým sektorům.

V září se ale trhy vrátily zpět k tzv. „risk-off“ módu, což mělo na odvětví pozitivní vliv.

Velmi dobře se dařilo biotechnologickým společnostem, zejména Biogen zaznamenal výrazný růst díky pozitivnímu vývoji léku proti Alzheimerově nemoci.

Nepříznivý vývoj naopak zaznamenaly odvětví lékařských technologií a farmacie.

Fond ve třetím čtvrtletí překonal svůj benchmark, k výkonnosti přispělo především kvalitně poskládané portfolio s využitím principů ESG.

Pozitivní vliv na výkonnost fondu měly společnosti Cardinal Health, Cigna a výše zmíněný Biogen.