Dluhopisové okno dokořán

02.04.2023 | Novinky

Aktuální situace na dluhopisových trzích přímo vybízí k jejich doplnění do investičního portfolia. Vysvětleme si proč.

V poslední dekádě jsme zažili velmi intenzivní podporu ekonomik centrálními bankami, vedle odkupování dluhopisů (kvantitativní uvolňování) to byla zejména politika velmi nízkých úrokových sazeb. Toto poměrně dlouhé období bylo charakteristické postupným nabíráním vyššího rizika do portfolií hledáním dalších investičních příležitostí. Nízké úroky a nízké výnosy dluhopisových investic vedly investory do rizikovějších aktiv, především do akcií, doplněných například o investice do nemovitostních fondů, hedge fondů nebo třeba komoditních trhů.
V průběhu roku 2021 se ekonomiky po proběhlé vlně covidu nadechly k velkému optimismu, který ale vedl k problémům s dodavatelskými řetězci, doplněné o rychle rostoucí ceny energií na konci roku. To se plně projevilo růstem inflace v loňském roce, podpořeném nejistotou způsobenu válečným konfliktem na Ukrajině.

Výsledkem byla nejen dvouciferná inflace, ale také velmi rychlý růst úrokových sazeb. Centrální banky se tak snažily zabrzdit rychlý růst cen i za cenu dopadů na ekonomický růst. Rok 2022 tak byl pro dluhopisy i akcie rokem velmi složitý a výsledkem bylo silné přecenění portfolií.

Nyní se na konci prvního čtvrtletí roku 2023 nacházíme v jiné situaci. 

Centrální banky, včetně České národní banky, ve svých analýzách již neakcentují obavy o další cenový růst a tím i indikují možný další úrokový vývoj. V domácím prostředí se zdá, že jsme již na vrcholu úrokových sazeb a někteří členové bankovní rady již naznačují možné snížení úrokových sazeb koncem letošního roku. Trh v horizontu 3 let pak očekává pokles aktuální výše základní úrokové sazby až na úroveň 4 %.

Očekávaný budoucí vývoj úrokových sazeb tak přináší investorům unikátní příležitost k investicím do dluhopisových fondů. Potenciál výkonnosti fondů krátkodobých českých dluhopisů (Goldman Sachs Czech Crown Short Duration Bond) se nyní pohybuje velmi blízko základní úrokové sazby a její postupné snižování přináší další výkonnostní bonus. Tyto fondy jsou určené ke zhodnocení peněžních rezerv na horizontu 1 -2 roky.

Fondy českých dluhopisů s delší splatností (Goldman Sachs Czech Crown Bond) mohou základní úrokovou sazbu v následujících třech letech výrazně překonat. Jejich investiční horizont je od 3 let dále.

Podobný vývoj pravděpodobně uvidíme v následujících letech i na dalších dluhopisových trzích. Pro investory to tedy po téměř 15 letech znamená, že mohou využít potenciálně vysokého výnosu dluhopisových fondů za podstoupení nižšího rizika, než jaké s sebou nesou dynamické investice, a mohou tak dosáhnout velmi zajímavých výsledků. 

Do zahraničních dluhopisových fondů navíc můžete bez obav z měnového rizika investovat v české koruně díky měnovému zajištění, které navíc v současném tržním prostředí pozitivně ovlivňuje výkonnost fondu. Můžete si tak doplnit portfolio domácích dluhopisů o další dluhopisové trhy. Na naší platformě naleznete například fond krátkodobých konvertibiliních dluhopisů (BNP Paribas Flexi I Flexible Convertibe Bond), připadně fond globálních dluhopisů  (Schroders ISF Global Credit Income)

Více o tématu dluhopisů a dluhopisových fondů zde