Goldman Sachs AM: Komentář ke snížení sazeb Českou národní Bankou

22.03.2024 | Novinky

Ve středu 20. března 2024 bankovní rada ČNB snížila čtrnáctidenní repo-sazbu z 6.25 % na 5.75 %. Stalo se tak v poměru 5:2, přičemž dva členové bankovní rady (podobně jako posledně) hlasovali pro snížení o 0.75 %. 

Trh úrokových swapů (derivátových dohod o dlouhodobých úrokových sazbách) dle současných výnosů očekává, že při dalších zasedáních přijdou další snížení. Podle projekce těchto sazeb by na konci roku 2024 měly být krátkodobé úrokové sazby okolo 3.3 % a na konci roku 2025 mírně nad třemi procenty. Tedy okolo úrovně bývalé „normální“ úrokové sazby ČNB ve výši 3 %, zajišťující investorům drobný výnos při standardní dvouprocentní inflaci.  

Jinými slovy, trhy si myslí, že se česká inflace bude v rámci současných normálních hodnot pohybovat i nadále – a jsou tak optimističtější než ve svých vyjádřeních výrazně opatrná bankovní rada ČNB. 

Ceny českých státních dluhopisů na snížení úrokových sazeb výrazněji nereagovaly. Daleko větší dopad na jejich ceny mělo večerní vyjádření guvernéra amerického Federálního rezervního systému, které trhy vzaly jako „holubičí“, což poslalo celosvětově úrokové výnosy dolů a ceny akcií a dluhopisů vzhůru.

Průměrný výnos do splatnosti portfolia Goldman Sachs Czech Crown Bond fondu nyní činí 4.54 % při průměrné duraci 5.94 (roku). Goldman Sachs Czech Crown Short Duration Bond fond má průměrný výnos do splatnosti 4.85 % při průměrné duraci 1.01. Po mnoha letech jsou výnosy českých dluhopisů výrazně nad současnou mírou inflace, což nás naplňuje optimismem ohledně jejich výkonnosti i do budoucna.

MIchal Špaček, portfolio manažer, Goldman Sachs Asset Management