Schroders: Multi-Asset investice výhled

10.05.2023 | Novinky

 

Jak jsme zdůraznili minulý měsíc, naše portfolia postupně rotujeme do pozice připravené na zpomalení v USA v důsledku vyšších úrokových sazeb. V prvním čtvrtletí jsme zavírali s vysokou alokací v oblasti úvěru a dluhu na nově vznikajících trzích a zvyšovali jsme alokaci do durace v USA a Austrálii. Pokračujeme v udržování vysoké alokace v duraci, protože známky napětí v bankovním sektoru, klesající inflace a vrcholu na pracovním trhu by měly Úřadu pro federální rezervy (Fed) umožnit na několik příštích měsíců od politiky zpřísňování ustoupit. Existují důkazy, že jsou v Evropě podmínky na pracovním trhu náročnější, a proto jsme v tomto měsíci zvýšili alokaci do eura ve srovnání s americkým dolarem a také jsme zvýšili alokaci do zlata, protože zlato díky vysokým sazbám i slabšímu dolaru prospívá. Zlato také představuje zajištění proti obavám ohledně dluhového stropu v USA.

Po období určité pasivity v posledních několika měsících jsme se rozhodli snížit alokaci do akcií. Letošní zotavení zatím působí omezeně a dominují mu společnosti, kterým se dobře dařilo na předchozím býčím trhu, když stabilizující se sazby ubraly určitý tlak z oceňování růstových akcií. Máme však určité obavy, že investoři jsou stále příliš spokojení s měnovou politikou, a domníváme se, že Fed letos změní kurz pouze na pozadí výrazného zpomalení ekonomické aktivity, což je něco, co se zatím v ocenění akcií neprojevilo. Pokud jde o úvěry, ponecháváme si neutrální pozici, když rozpětí ve středové zóně nedostačují k tomu, aby nám kompenzovala potenciální dopady horšících se úvěrových podmínek.

Je také zajímavé si povšimnout, kolik amerických akcií s nízkou kapitalizací dosahovalo horšího výkonu než americké dluhopisy s vysokým výnosem, protože tyto dvě třídy aktiv často korelují. V měnách si nadále udržujeme opatrnější perspektivu, protože se snažíme diverzifikovat některá rizika, která podstupujeme jinde, a proto si udržujeme dlouhou pozici v brazilském realu, mexickém pesu a jihoafrickém randu. Naše pozice je celkově defenzivní, což je důsledkem očekávání hospodářského zpomalení a absence provokativně levných ocenění.

Největším rizikem pro náš přístup je to, že by hospodářský růst mohl zůstat odolný po dobu delší, než čekáme, a že recese by se posunula až do roku 2024, především proto, že existuje shoda v očekávání zpomalení v tomto bodě.

Video můžete shlédnout zde