NNIP komentář k trhům: Evergrande

29.09.2021 | Novinky

Komentář NN Investment Partners k aktuálnímu dění na  trzích:

Riziková aktiva se v uplynulém týdnu dostala pod mírný tlak zejména kvůli dluhové krizi Evergrande, která představuje riziko pro čínský růst a dále zvyšuje nejistotu, jež panuje ohledně globálního růstu. Roli pravděpodobně sehrála i určitá nervozita před schůzkou Fedu, která se konala tento týden. Globální akcie za poslední dva týdny klesly o 3 %.

Obří realitní developer Evergrande již nemůže plnit své závazky bez zásadní restrukturalizace a (částečného) nesplácení svého dluhu. Akcie Evergrande, které letos ztratily přes 80 %, prudce posilovaly po čtvrtečním oznámení, že se firma dohodla s čínskými majiteli dluhopisů. Čína nicméně vyzvala místní vlády, aby se připravily na nepokoje, které by krach Evergrande mohl vyvolat.

Navzdory tomu, že situace představuje krátkodobé riziko pro akciové trhy, dlouhodobý výhled zůstává příznivý. Na dluhopisových trzích problémy Evergrande zvýšily volatilitu. Metriky systémové nejistoty však zůstávají relativně stabilní. To naznačuje, že problémy Evergrande zatím nepředstavují větší riziko pro globální finanční trhy.

Pojďme si projít naše postřehy o situaci kolem Evergrande. Podívali jsme se na ni ze čtyř perspektiv.

 Zaprvé: Jaký dopad bude mít tato krize na čínský finanční systém?

Vzhledem k celkovým závazkům firmy Evergrande ve výši 300 miliard USD se rizika pro finanční systém zdají být značná. Ale uveďme toto číslo do širší perspektivy: bankovní půjčky Evergrande tvoří asi 0,1 % celkových nesplacených půjček v čínských bankách. A nesplacené dluhopisy tvoří méně než 0,5 % čínského trhu s firemními dluhopisy. To by pro čínský finanční systém nemělo představovat zásadní problém. Úřady v Pekingu se nyní zaměřují na restrukturalizaci nesplacených bankovních půjček Evergrande. V čínském kontextu je přitom běžné, že vláda na banky „zatlačí“, aby rychle souhlasily s novými podmínkami.
 

Zadruhé: Jakým rizikům bude čelit zbytek čínského realitního sektoru?


Odpovědět na tuto otázku je složitější. Víme, že několik dalších realitních developerů je silně zadlužených. V Číně se během posledního desetiletí v oblasti realit nadměrně riskovalo. Čínská vláda to chce řešit, tato krize bude nicméně vyžadovat pragmatický přístup. To znamená poskytnout dostatek likvidity celému systému – což už se stalo – a v případě potřeby zasáhnout. V krátkodobém horizontu pravděpodobně neuvidíme větší zpřísnění regulace.
 


Zatřetí: Jaké následky pocítí klienti a dodavatelé Evergrande?

Pozornost vlády se jednoznačně zaměřuje také na kupující a dodavatele domů. Firmě Evergrande zaplatilo zálohy na výstavbu domů 1,5 milionu domácností. Vláda signalizovala, že pokud Evergrande nebude schopna dostát svým závazkům, budou muset tyto domy postavit jiní developeři.

Vláda chce zabránit sociálním nepokojům i prudkému poklesu bytové výstavby, protože jde o klíčové odvětví pro ekonomický růst. Výstavba už byla pod tlakem kvůli regulačnímu a fiskálnímu zpřísnění v první polovině roku a její pokles by ohrozil také finance místních samospráv. Aukce nových pozemků totiž zůstávají klíčovým zdrojem příjmů jak pro provincie, tak pro obce.
 

Začtvrté: Co tato situace znamená pro čínskou ekonomiku jako celek?

Od července čínská vláda uvolňuje fiskální politiku. Chystají se nové veřejné investice. Problém Evergrande zvyšuje pravděpodobnost, že plánované investice budou přicházet rychleji a že jich bude víc. Zastáváme názor, že po třetím čtvrtletí s pravděpodobně nulovým růstem začne postupné oživení, přičemž v první polovině roku 2022 bude růst možná dokonce lepší, než se očekávalo.

Zdroj: NN Investment Partners