BNP PARIBAS AM: Komentář k vývoji vybraných fondů v říjnu 2022

25.11.2022 | Novinky

BNP Paribas Flexi I Flexible Convertible Bond: nejstabilnější korunový fond kompenzoval zářijový pokles a CZK třída v říjnu připsala 0,55 %. Pro srovnáním základní USD třída fondu připsala 0,21 %. Hlavním zdrojem růstu fondu v říjnu byl pozitivní přínos kapes carry (krátkodobé konvertibilní dluhopisy vyššího výnosu, které jsou držené s cílem držení do splatnosti s předpokladem, že nebudou konvertované) a také zajištěné strategie. Ve všeobecně pozitivním tržním vývoji výkonnost fondu brzdily jen makro zajišťující strategie na úrovni celého fondu. CZK třída fondu na 3 měsících přinesla 1,48 % a od počátku roku potom 3,03 %, na 3 letech 3,14 % p.a. při stabilní volatilitě 1,69 %.
 
BNP Paribas Flexi I ABS Opportunities: Evropská ABS se vzpamatovávají ze zářijového poklesu pod vlivem výprodeje aktiv britských penzijních fondů. Fond připsal 0,85 % a díky srpnovému růstu fond zůstal v plusu i za poslední 3 měsíce (+1,18 %). Od počátku roku ztrácí 5,67 %. Za posledních 12 měsíců fond (CZK třída) ztrácí 5,03 %. Fond poprvé zaznamenal 3-letou historii a dosáhl nepatrně kladného výnosu +0,21 % p.a.
 
BNP Paribas Multi-Asset Thematic: Report fondu ještě není k dispozici, nicméně CZK třída fondu dosáhla kladné výkonnosti (+0,28 %) jen díky měnovému zajištění – základní eurová třída fondu poklesla o 0,25 %. Ze známých komponentů se dařilo ETF na „modrou ekonomiku“ , fond na disruptivní technologie nebo ETF s expozicí na globální (FFF) high yieldové dluhopisy. Naopak se v říjnu příliš nedařilo čínským akciím, které ve fondu reprezentují téma globalizace a také akcie z oblasti energetické transformace. Fond v posledních 3 měsících ztratil 7,30 % a od začátku roku je 14,90 % v záporu. Od založení korunové třídy v září 2021 fond ztrácí přesně 13%– v posledním roce převažuje krátkodobý negativní sentiment nad dlouhodobými tématy, které budou lidskou společnost formovat v desetiletích před námi.
 

BNP Paribas EARTH (Environmental Absolute Return Thematic):  environmentální společnosti nezachytily pozitivní momentum širších akciových trhů. Dlouhá strana portfolia zaznamenala ztrátu v USD na úrovni 0,62 %, ale fond byl zejména zasažen na krátké straně portfolia, jejíž hodnota poklesla o 11,5%. Celkově tematický long – short fond v říjnu ztratil 11,51 %. Velká část poklesu v říjnu šla za tituly Generac Holding, Plug Power, Sunnova, Sunrun a Chevron.  Naopak se dařilo v rámci portfolia titulům Aptiv, Yara International, Deere, Li Cycle a Raizen PRF.  Za poslední 3 měsíce fond ztrácí 21,50 %, od počátku roku potom 20,99 %.
 

BNP Paribas Sustainable Global Low Volatility Equity (měnově nezajištěný): Měnově nezajištěná CZK třída připsala v říjnu 5,33 % a sice mírně zaostala za benchmarkem (MSCI World + 5,85 %), nicméně v souladu s nízkou betou, která se dlouhodobě pohybuje na úrovni 0,85. Boužel není známý detail k výkonnosti fondu. Za 3M CZK třída ztrácí 5,08 %. Od počátku roku je fond nadvýkonný se ztrátou 7,25 % proti 9,39 % na straně indexu. Lepší výkonost fond vykazuje i na roce (-6,13 % proti 8,97 %), na delších periodách zaostává. Od založení v roce 2014 třída průměrně zhodnocuje o baťovských 6,59 % ročně při volatilitě 11,90 %. 
 
BNP Paribas Sustainable Global Low Volatility Equity (měnově zajištěný): měnové zajištění v říjnu výkonnost dále navyšovalo, (koruna posílila vůči koši měn), CZK měnově zajištěná třída zhodnotila o 6,62 %.  Na čtvrtletní bázi fond ztrácí 3,61 %. Výkonost od založení v červnu 2019 dosahuje 3,4 % při volatilitě 14,61 %. Výrazně horší historické parametry měnově zajištěné třídy (výkonnost i volatilita) jdou zejména na vrub založení krátce před vypuknutím covidové krize.
 
BNP Paribas Aqua – vlajková loď v říjnu přinesla výrazné zhodnocení, když CZK třída fondu přinesla 8,19 %, což odpovídá překonání benchmarku o 141 bps. V říjnu fondu pomohly tituly Veolia Environment, Toro (lepší výsledky za Q3/2022); Agilent technologies (péče o vodu, USA, společnost absolvovala úspěšné roadshow s investory),  Georg Fischer (infrastruktura, Švýcarsko, korekce předchozího propadu). I přes říjnový růst CZK třída za poslední 3 měsíce poklesla o 3,63 % a ve ztrátě se drží i od počátku roku: 11,25 %. Delší výkonnosti zůstávají v kladných hodnotách: na roce 5,19 %, na 3 letech 11,95 % a od založení v únoru 2017 fond přinesl průměrně podílníkům 10,54 % ročně.  
 
BNP Paribas Flexi I Commodities – CZK třída komoditního fondu připsala rovná 2% zejména díky vysokému zastoupení energetických komodit v indexu i v našem fondu. OPEC se rozhodl snížil těžbu o celé 2 jmiliony barelů ropy, z čehož těžily obě ropy – WTI připsala 10,7% a Brent dokonce 11,2%. Naopak zemní plyn odepsal 9,3 %. Výkonnost brzdily obě kovové skupiny, když průmyslové kovy poklesly v průměru o 0,87 % a cenné kovy o 1,36% (zlato -1,87 %). Fond ztrácí i na 3M a to 7,86 %. Naopak od počátku roku fond připsal přes 19 %. Za poslední 3 roky fond připsal 11,49 % p.a. . Naopak od založení v roce 2010 je fond stále 3,68 % p.a. v mínusu. 
 
BNP Paribas Nordic Small Cap  – fond severských menších společností v říjnu přidal 6,57 %. Dařilo se společnostem Hexatronic Group (silné výdělky) a také švédskému Trelleborgu, který rovněž měl dobré výsledky a navíc převzal americkou společnost Miinesota Rubber And Plastics. I přes říjnový růst fond od založení CZK třídy v květnu ztrácí 16,9 %.
 
BNP Paribas Sustainable US Value Multi-Factor Equity – druhá akciová novinka prokazuje vyšší míru stability, nicméně v říjnu poskočila o nevídaných 13,45 %. Říjen prostě přál hodnotovým sektorům – energetice, finančním titulům nebo průmyslu.  Index MSCI USA Value v říjnu přidal 11,09 % a klasická dolarová třída fondu jej překonala o dalších 2,211 % (měřeno na USD třídě s delší historií). Celoročně klasická třída poklesla o 7,14 % a zároveň překonává benchmark o 1,6 procentního bodu. Korunová třída má od založení v květnu kladný výkon na úrovni 3,64 %.
 

Zdroj: BNP Paribas Asset Management

Historická výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí.

Investor by se měl ujistit v aplikaci KKinvestor, případně v Přehledu fondů, které investiční nástroje jsou pro něj vhodné, neboť investiční nástroje výše uvedené nemusí být vhodné pro všechny investory.