NNIP: Komentář k trhům za leden 2023

07.02.2023 | Novinky
  • Ekonomické ukazatele se zlepšují zejména v eurozóně a Číně

  • Inflace by měla nadále klesat

  • Výhled zisků firem zůstává nejistý

 

Vyhlídky globálního růstu vypadají lépe než před několika měsíci. Ekonomické ukazatele se zlepšují zejména v eurozóně a Číně, údaje z USA jsou rozporuplnější. Hluboké recesi se však pravděpodobně podaří zabránit. Předpokládáme, že centrální banky budou postupně zpomalovat tempo zpřísňování. Inflace se téměř všude zlepšuje a v nadcházejících měsících by se měla snižovat díky klesajícím cenám potravin a energií i méně napjatým trhům práce. Ve stávajícím prostředí se rizikovým aktivům daří. Očekáváme, že výnosy dluhopisů budou v příštích měsících dále klesat.

 

Lepší vyhlídky pro Evropu

 

Lednový index PMI v eurozóně byl znovu lepší, než se očekávalo. Ve zpracovatelském průmyslu i ve službách dosáhl o jeden bod výše než v prosinci. Hlavním důvodem byly nižší ceny plynu a elektřiny, které budou také přínosem pro spotřebitele a sníží inflaci. Důležitá byla rovněž zmírnění omezení na straně nabídky, která se projevila tím, že dodací lhůty se vrátily na úroveň před pandemií.

Kompozitní index PMI opět překročil neutrální hranici 50, a tak se zvýšila pravděpodobnost, že recese v eurozóně bude mírnější, než se původně očekávalo. Došlo také k prudkému oživení prodeje automobilů, což poskytlo impuls průmyslové výrobě i spotřebě domácností.

Je pravděpodobné, že ECB bude pokračovat ve zpřísňování finančních podmínek a podmínek poskytování bankovních úvěrů, ale dopady těchto opatření se nejspíš projeví až v průběhu roku.

 

Opětovné otevření čínského trhu eurozóně příliš nepomůže

 

Rychlé oživení čínské ekonomiky je založené na spotřebě a nebude vyžadovat tolik dovozu z Evropy jako oživení založené především na investicích. Proto si nemyslíme, že zlepšující se situace v Číně výrazně pomůže výrobě v Evropě.

Výhled růstu čínských fixních investic nevypadá dobře především v oblasti bydlení a zpracovatelského průmyslu. V minulosti to byly především čínské fixní investice ve zpracovatelském průmyslu, které vedly k silnému růstu evropského vývozu strojů do této země. To se v posledních letech projevilo ve slabé čínské poptávce po evropském strojírenském zboží. Otevření ekonomiky a normalizace spotřebitelského chování na tom nic nezmění.

 

Smíšené dojmy ohledně zisků firem

 

Globální akciové trhy v minulém týdnu upevnily své nedávné zisky, přičemž USA a rozvíjející se trhy dosáhly lepších výsledků než Evropa. Nicméně se zdá, že nedávný růst akcií byl způsoben spíše behaviorálními faktory než dalším zlepšením fundamentů. To se projevilo v silné výkonnosti tržních oblastí, které dříve vykazovaly slabé výsledky, jako jsou technologie a média, na úkor defenzivních sektorů, jako jsou zdravotnictví, utility a základní spotřební zboží.

A teď k výsledkové sezóně. Přestože výsledky byly lepší, než se očekávalo, zdaleka nejsou přesvědčivé. K 23. lednu jen 63 % firem z indexu S&P 500, které reportovaly, překonalo očekávání zisku v průměru o 2 %, což je pod historickými průměry. A při 7% růstu tržeb došlo k 6% poklesu čistého zisku, což svědčí o tlaku na marže.

Navíc je pravděpodobné, že schopnost firem přenést zvýšené náklady na spotřebitele bude dále klesat. V posledním průzkumu Národní federace nezávislých podniků (NFIB) klesl čistý podíl firem, které hodlají zvýšit ceny, na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Nadcházející dva týdny budou z hlediska vykazování nejrušnější. Poté budeme mít o vyhlídkách firem jasnější obrázek.