Komentář NNIP: Po ruské invazi trhy ovládá averze vůči riziku

25.02.2022 | Novinky

24. února, dva dny po vstupu do Donbasu, ruské jednotky zaútočily na řadu cílů po celé Ukrajině. Došlo tak k výrazné eskalaci konfliktu. USA, Evropská unie a Spojené království přijímají nové sankce proti Rusku, Čína zatím ruský postoj podporuje.

Trhy na vývoj na Ukrajině reagovaly značným poklesem ochoty podstupovat riziko. Vysoká poptávka byla jen po aktivech vnímaných jako bezpečné. Typicky jde o zlato, státní dluhopisy s vysokým ratingem, švýcarský frank a japonský jen. Ceny ropy překročily 100 dolarů za barel a komoditní sektor prudce vzrostl. Riziková aktiva se potýkala s malými objemy investic.

Ztráty se po eskalaci ukrajinské krize odvíjely podle očekávání. Index S&P 500 ve čtvrtek odpoledne ztrácel 2,5 %, index Eurostoxx 50 poklesl o 5,0 % a ruský index MOEX o 30 %. Zdá se, že investoři čekají na vyjasnění situace ohledně sankcí, než se likvidita opět zvýší.

V nadcházejících dnech patrně nemůžeme očekávat výrazné zmírnění napětí. Panuje velká nejistota ohledně toho, zda vojenské akce budou krátkodobé jako během konfliktu v Gruzii v roce 2008, nebo zda se protáhnou na měsíce či dokonce roky.

Rusko je na trvalý konflikt připraveno – za posledních pět let zvýšilo své devizové rezervy na 240 miliard dolarů a snížilo makroekonomickou nerovnováhu.

Ukrajinská krize ovlivní trhy a ekonomiku především prostřednictvím komoditního a energetického sektoru. Evropská ekonomika se přitom nachází v kritické době. Inflace v eurozóně dosahuje 5,1 %, zvlášť markantní je energetická krize. Počáteční ekonomické otřesy pravděpodobně utlumí současné evropské oživení a dále zvýší inflační tlaky.

V nadcházejících měsících by se však energetická krize mohla zmírnit. Budou k dispozici další zásoby ropy a plynu z jiných zemí, jako jsou USA a Írán, a také skončí zimní topná sezóna. V tuto chvíli je příliš brzy na to říct, jaký vliv bude mít rostoucí inflace na měnovou a fiskální politiku a na spotřebitelskou důvěru v následujících čtvrtletích. V úvahu připadá pomalejší zpřísňování měnové politiky v eurozóně.

Ukrajinská krize pro investory znamená vysokou nejistotu a náročné prostředí pro akcie, přinejmenším v nadcházejících dnech. Ruská aktiva budou pravděpodobně sankcemi ovlivněna delší dobu. Zlomové body pro další vývoj situace na trzích budou určeny průběhem vojenských akcí a tím, jak na krizi budou reagovat politici.