Cyklické akcie jsou na vzestupu a z čipů se stalo nedostatkové zboží

24.05.2021 | Novinky

Ekonomické údaje nadále ukazují stabilní zotavování v zemích, kde se díky očkování zpomalují počty nakažených i hospitalizovaných. Posilují především akciové a komoditní trhy. Fiskální stimuly, zejména v USA, pomáhají spotřebitelským výdajům. Ve střednědobém horizontu by další veřejné investice do infrastruktury měly udržet vyšší tempo ekonomického růstu a vytvořit prostředí, ve kterém bude zrychlovat růst soukromých investic.

Zlepšující se výhled pro globální růst se odráží ve vysoké výkonnosti  akciového trhu v uplynulých měsících. V poslední době vidíme silný růst cen cyklických komodit. Zvlášť dobře si vedou průmyslové kovy. Důvodem je v krátkodobém až střednědobém horizontu především lepší výhled poptávky, vyvolaný opětovným otevíráním ekonomik po celém světě, a v dlouhodobějším horizontu očekávané zvýšení tempa amerických investic do infrastruktury a také trend globální elektrifikace.

Komoditní trhy posilují, díky vysoké poptávce se daří také výrobnímu sektoru

Obavy týkající se dostupnosti některých kovů, např. mědi, zvyšují jejich ceny. V Chile, která je největším vývozcem mědi na světě, se dle nové legislativy budou po těžebních společnostech vyžadovat vyšší poplatky. A v Peru, které je druhým největším producentem mědi, vedoucí kandidát na prezidenta Pedro Castillo plánuje nejen vyšší poplatky, ale dokonce i vyvlastňování těžebních společností. Druhé volební kolo prezidentských voleb v Peru se koná 6. června.

Vzestup světového obchodu se zbožím, který začal ve třetím čtvrtletí loňského roku, vykazuje jen malé známky ochabování. Na začátku května byly výrobní indexy PMI silné téměř všude. V Asii zaznamenaly pokles v celkovém výrobním PMI pouze Filipíny a Jižní Korea, i když v případě Jižní Koreje byl pokles mírný a index zůstal vysoko nad neutrální hodnotou 50.

Jako potvrzení toho, že korejský výrobní sektor nadále těží ze silné světové poptávky po zboží, bychom měli zmínit dynamiku růstu korejského exportu, která se v prvních deseti květnových dnech pozoruhodně zrychlila. Země má i nadále dobrou pozici, aby mohla těžit z globálního oživení, konkrétně ze silné poptávky po elektronice a polovodičových čipech.

Krátkodobý výhled inflace udrží tlak na růst výnosů dluhopisů

Jedním z hlavních rizik pro globální akcie jsou výpadky v dodavatelských řetězcích. Například nedostatek čipů ovlivnil výrobu automobilů a mohl by zasáhnout i další průmyslová odvětví. Kvůli nedostatku čipů a dalším omezením dodávek se také vrátily obavy ohledně vývoje inflace. Podle našeho názoru je ale příliš brzy na to, abychom věřili v dlouhodobě vyšší inflaci, než na kterou cílí Fed.

Prozatím si myslíme, že krátkodobý až střednědobý výhled inflace udrží tlak na růst výnosů amerických dluhopisů. V dlouhodobějším horizontu inflace odpovídá aktuálním očekáváním trhu, že Fed začne omezovat kvantitativní uvolňování v ​​roce 2022 a sazby začne zvyšovat v roce 2023.

Po zveřejnění údajů o mzdách v USA, které byly výrazně nižší, než se očekávalo, poklesly výnosy amerických státních dluhopisů o více než 10 bazických bodů. Trhy se však rychle vyrovnaly s inherentní volatilitou těchto čísel v současné fázi hospodářského oživení a během jediného dne se výnosy přiblížily k původním úrovním. Podle našeho názoru je oživení stále natolik silné, aby udrželo tlak na růst výnosů, a pouze velký, neočekávaný šok by mohl jejich současnou úroveň podstatně snížit.