NNIP: komentář k vývoji trhů konec roku 2022

27.12.2022 | Novinky
  • Fed a ECB zmírňují tempo zvyšování sazeb
  • Na asijském exportu se podepisuje globální ekonomické zpomalení
  • I přes několik dobrých zpráv pro akciové trhy, zůstávají vyhlídky nejisté

Nižší než očekávaná inflace a menší pesimismus investorů podpořily v poslední době chuť riskovat na finančních trzích. Inflace a hospodářský růst sice stále zůstávají velkými neznámými, ale zdá se, že investoři prozatím očekávají spíše pozitivní vývoj. Data z Asie však nadále reflektují prudký pokles světového obchodu a válka na Ukrajině bohužel nespěje k blízkému konci. Pokles ceny zemního plynu tak není pravděpodobný, což se bude negativně podepisovat na výhledu pro evropský růst, přestože se závislost na dovozu ruského plynu snížila.

Listopadový index spotřebitelských cen v USA byl nižší, než se očekávalo, a jádrový index CPI dokonce meziměsíčně klesl na 0,2 %. Po nadmíru příznivých datech z minulého měsíce je to další známka toho, že inflační tlaky polevují. Ceny zboží nadále klesají díky menším omezením na straně dodavatelských řetězců a inflace ve službách rovněž zmírňuje.

Ačkoliv jsou pro Fed tyto údaje povzbudivé, stav amerického trhu práce je nadále znepokojující. Listopadová zpráva o zaměstnanosti ukázala, že růst mezd zůstává silný a tlak na růst mezd přetrvává. Fed proto podle očekávání zvýšil sazby o 50 bazických bodů, sice méně než při předchozím zvyšování, ale dostatečně na to, aby deklaroval svůj jestřábí postoj.

„Ještě jsme nedosáhli dostatečné míry restriktivní měnové politiky,“ uvedl minulý týden Jerome Powell. „Budeme pokračovat ve vytyčeném kurzu, dokud práce nebude hotova,“ dodal. Pozadu nezůstala ani ECB, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu a ohlásila začátek kvantitativní utahování na březen příštího roku.

 

Asijský export se propadá

V Asii má celosvětové hospodářské zpomalení stále větší dopad na vývoz. Od léta export každý měsíc klesal a během října a listopadu se pokles výrazně prohloubil. Meziroční růst vývozu z rozvíjejících se asijských zemích se snížil z +15 % v červenci na -8 % v listopadu, což je nejprudší pokles od roku 2008. To lze vysvětlit čtyřmi faktory: v důsledku prudkého růstu cen potravin a energií se snížily disponibilní příjmy na celém světě, po skončení pandemie se přesunula poptávka po zboží k poptávce po službách, zpomalila se globální poptávka po elektronice a konečně omezení mobility v Číně vedlo k nedostatku pracovních sil a logistickým problémům.

Růst asijského exportu patrně zůstane v záporných hodnotách až do poloviny roku 2023. Spolu s napjatými finančními podmínkami v důsledku agresivního zpřísňování měnové politiky to přispěje k utlumenému růstu v regionu. V roce 2023 očekáváme v rozvíjející se Asii v průměru 5% růst HDP.

 

Mlhavé vyhlídky

Na akciových trzích měly v posledních týdnech pozitivní vliv na náladu investorů tři faktory. Zaprvé, objevily se přesvědčivé známky zmírňování inflace. Zadruhé, makrodata naznačila, že recese v eurozóně je mírnější, než se očekávalo. A zatřetí, pozitivně překvapil čínský odklon od politiky nulové tolerance vůči covidu.

Výhled zisků však zůstává nejasný. Nižší nominální růst a zpožděný dopad inflace na některé vstupní náklady pravděpodobně způsobí další snížení ziskových marží. Očekáváme, že v roce 2023 dojde k poklesu zisků, což se v odhadech ještě plně neprojevilo. Kromě toho akcie nejsou levně oceněné, zejména v USA. A ve srovnání s dluhopisovým trhem je u nich riziková prémie nízká. V prostředí vysoké nejistoty tedy u akcií není poměr rizika a výnosu nejpříznivější.